Jak przechowywać oscypki? Garść najważniejszych informacji

Tradycyjny ser, który urzeka smakiem gór, a wielu osobom kojarzy się z dzieciństwem i naturą – oscypek, bo o nim mowa, to prawdziwy rarytas Podhala. Ten luksusowy przysmak to prawdziwy unikat, który dostępny jest jedynie sezonowo i musi spełniać szereg restrykcyjnych norm. Jak przechowywać oscypki, jeśli udało Ci się je zdobyć i chcesz, by jak najdłużej zachowały świeżość? Poznaj garść najważniejszych informacji, które pozwolą Ci odpowiednio zabezpieczyć te wyjątkowe sery.

Świeży oscypek, czyli jaki? Krótko o specyfice produkcji

Prawdziwe oscypki produkowane są z mleka owczego lub z mleka owczego z dodatkiem mleka krowiego. Ich unikalność polega w dużej mierze na tym, że są one produktami wyrabianymi sezonowo. Wytwarza się je od maja do września, ponieważ jest to okres, w którym jagnięta są już odchowane, a owce wciąż dają mleko. Warto zatem pamiętać o tym, że świeże sery dostępne są tylko w określonej części roku. Jeśli kupisz je w innym okresie, to z dużym prawdopodobieństwem zdążyły już trochę poleżeć. Przyjrzyjmy się temu, jak przechowywać oscypki, by jak najdłużej cieszyły Cię swoim wyjątkowym smakiem.

Jak przechowywać oscypki? Najważniejsze zasady

Prawdziwe oscypki, wykonane zgodnie z tradycyjną metodą, należą do produktów, które stosunkowo długo zachowują świeżość i wyśmienity smak. Tego typu wyroby są dosyć odporne na psucie, a w odpowiednich warunkach mogą leżeć nawet wiele tygodni. Jak przechowywać oscypki, by maksymalnie wydłużyć ich świeżość? Oto kilka najważniejszych zasad, które pomogą Ci uzyskać taki efekt.

1. Przechowywanie oscypków poza lodówką

Dojrzewający oscypek może być przechowywany poza lodówką. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie go w suchym miejscu. Możesz położyć go na talerzyku lub zawiesić na sznureczku. Oscypek przechowywany w ten sposób będzie nadawał się do spożycia przez kilka tygodni. Nawet jeśli jego skórka ściemnieje i się wysuszy, to wnętrze powinno pozostać sprężyste i miękkie.

2. Przechowywanie oscypków w lodówce

Jak odpowiednio przechowywać oscypki w lodówce? Decydując się na takie rozwiązanie, warto mieć na uwadze panującą w niej wilgoć. Ser najlepiej jest zabezpieczyć z wierzchu papierem – pozwoli mu to długo zachować smak i właściwości. Pamiętaj, że oscypków przechowywanych w lodówce nie należy przykrywać folią spożywczą! Jej powierzchnia zwykle pokrywa się parą, która sprzyja powstawaniu pleśni.

Jak długo można przechowywać oscypki w lodówce? W dużej mierze zależy to od ich właściwości. Sery, które są dobrze uwędzone, mogą spędzić w chłodzie nawet 1-1,5 miesiąca. Czas przechowywania warto uzależnić od tego, ile suchej masy znajduje się w serze – im jest jej więcej, tym zwykle większa trwałość oscypka.

Odpowiednio przygotowane oscypki można przechowywać w lodówce nawet do kilku miesięcy. Jak je zabezpieczyć, jeśli zależy Ci na tak długim czasie? Odstaw sery na kilka dni do odleżenia – tak, by oddały wilgoć i nieco się podsuszyły. Następnie umieść oscypki w hermetycznym opakowaniu i włóż je do lodówki.

Czy oscypki można mrozić?

Czy oscypki nadają się do mrożenia? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Zwykle nie poleca się przechowywania oscypków w zamrażarce, ponieważ mogą one zupełnie stracić swój smak i aromat. W sieci można jednak znaleźć opinie osób, które próbowały takiej metody przechowywania i są z niej zadowolone. Jeśli myślisz o zamrożeniu oscypków, najlepiej wykonaj test – włóż do zamrażarki jedynie kawałek sera i po czasie sprawdź, czy jego smak będzie Ci odpowiadał.

Jak odświeżyć oscypki?

Co zrobić, jeśli mimo starannego przechowywania oscypki wyschną? Najlepszym sposobem na odświeżenie sera jest włożenie go na kilka minut do lekko nagrzanego piekarnika. Jeśli wciąż będzie on dosyć suchy, możesz podać go z konfiturą z żurawiny. Delikatnie wyschnięty oscypek może też stać się składnikiem ciepłych dań, np. pizzy, serowych zapiekanek lub wegetariańskich kotletów.

Czy warto długo przechowywać oscypki?

Jeśli odpowiednio zabezpieczysz oscypki, to długie przechowywanie nie powinno negatywnie odbić się na ich smaku i zdatności do spożycia. Pamiętaj jednak, że choć oryginalny oscypek wyróżnia się dosyć specyficznym smakiem, to istnieje wiele serów podhalańskich, które są do niego podobne. Co więcej, specjały tego typu są dostępne przez cały rok i również mogą okazać się doskonałym dodatkiem do Twojej kuchni. Do smakołyków, które nieco przypominają kultowe oscypki, zalicza się np. wykonane z mleka krowiego gołki, korboce i małe serki podhalańskie o owalnym kształcie.

Gdzie znaleźć świeże oscypki?

Pamiętaj, że prawdziwe oscypki to jedynie te sery, które mają certyfikat UE. W sklepach bardzo często sprzedaje się wyroby podrabiane, dlatego tego typu przysmaki warto kupować tylko w zaufanych miejscach. Jeśli najdzie Cię ochota na smak oryginalnego oscypka, zapraszamy do naszego sklepu. Sery te dostępne są sezonowo, ale jeśli skorzystasz z opisanych wyżej podpowiedzi, to długie przechowywanie oscypków nie powinno sprawić Ci problemu. Co, jeśli trafisz na okres, w którym sery są niedostępne? Polecamy wspomniane już pozostałe podhalańskie specjały – np. gołki i korboce.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl