Rodzaje oscypków. Sprawdzamy, jak rozpoznać prawdziwy góralski ser?

Podróżując po Polsce, można zobaczyć wiele zapierających dech w piersiach miejsc. Turystyka jest również nierozerwalnie połączona z regionalnymi przysmakami, które podkreślają wyjątkowość danego regionu. Takimi produktami z pewnością są podhalańskie oscypki. Kto raz skosztował tego smaku, zapamięta go do końca życia. Nie da się go pomylić z żadnym innym. Czy wszystkie wędzone sery można nazwać oscypkami? Jakie są rodzaje oscypków? Gdzie można dostać te prawdziwe? Odkryj razem z nami ich tajemnicę!

Oscypki czy „oscypki”?

Na miano oryginalnego oscypka zasługuje jedynie jeden rodzaj sera górskiego. To wytwarzany ręcznie w podhalańskich bacówkach, charakterystyczny, wędzony ser owczy. Jego receptura ma już ponad 400 lat i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Oscypek od 2008 roku jest wpisany na listę polskich produktów regionalnych. Dzięki temu produkcja i sprzedaż oscypków jest chroniona prawem unijnym.

Prawdziwe oscypki – duma Podhala

Mylnie uznaje się, że górskie sery to różne rodzaje oscypków. W rzeczywistości oscypek należy do dużej rodziny serów podhalańskich. Wyrazisty smak zawdzięczają mleku owczemu, które stanowi 100% ich zawartości. Zdarzają się również rodzaje oscypków, w których do 40% stanowi mleko polskich krów czerwonych.

Oscypki mają słoneczno żółtą barwę na zewnątrz i kremową po przekrojeniu. Wytwarzane w postaci podłużnych, wrzecionowatych brył, dzięki specjalnie przygotowanym do tego formom drewnianym. Długość i waga oscypków jest ściśle określona przez Unię Europejską. Każdy oscypek ma piękny, charakterystyczny dla danego regionu wzór na brzegach.

Oryginalne oscypki produkowane są od maja do października. Tylko wtedy bowiem owce dają mleko.

Inne rodzaje „oscypków”

Potocznie nazwa „oscypek” jest używana do różnych wędzonych serów górskich. Warto jednak zagłębić się w temat, ponieważ sery produkowane na Podhalu mają różne nazwy, kształty i powstają w odmiennych warunkach. Łączy je natomiast wyjątkowy i niepowtarzalny smak, którego nie znajdziesz nigdzie indziej. Sery te dzielimy głównie na małe, średnie i duże. Jakie są zatem rodzaje „oscypków”, czy serów górskich?

Gołka, czyli ser gazdowski

Ten rodzaj sera często mylony jest z tradycyjnym oscypkiem. Podstawową różnicą jest mleko, z którego się go wytwarza. Gołka powstaje bowiem z mleka krowiego. To z kolei sprawia, że jej smak jest zdecydowanie delikatniejszy i mniej słony. Mniejsza zawartość białka w krowim mleku sprawia, że podczas wędzenia serowa skórka bardziej ciemnieje. Gołka występuje również w postaci białej niewędzonej. Kształt tego sera zbliżony jest do oscypka, ale przyjmuje bardziej walcowatą formę. Smak obu serów także jest różny.

Redykołki – mini oscypki

Wśród różnych rodzajów oscypków można znaleźć redykołki. To małe serki najczęściej wytwarzane z mleka owczego. Zdarzają się również redykołki z mleka koziego. W sklepach i na straganach można je znaleźć w postaci wędzonej i niewędzonej. Uformowane na kształt zwierząt, np. koguta. Popularne są też małe wrzeciona lub serca.

Korbacze – serowe nitki

Jest to typowy wyrób z mleka krowiego. Długie nitki przypominające makaron sprzedawane są jako grubsze pęczki. Zarówno na Podhalu, jak i w innych regionach spotkać je można wędzone i niewędzone. Są dużo mniej słone niż tradycyjne oscypki, a ich smak jest wyrazisty, ale delikatny. Pomimo iż nie jest to żaden rodzaj oscypków, potocznie bywa nazywany oscypkiem – warkoczem.

Bundz (bunc), czyli twaróg podhalański

Ten owczy ser twarogowy jest półproduktem podczas wytwarzania oscypków. Może również występować jako ostateczny wyrób Baców. Ma bardzo delikatny i lekko słodki smak. Nie sposób go pomylić ze zwykłym twarogiem. Natomiast podobnie jak każdy twaróg można go kroić w plastry i podawać z ulubionymi dodatkami. Warto jednak pamiętać, że przydatność tego sera do spożycia jest stosunkowo krótka. Wynosi maksymalnie tydzień.

Bryndza – unikatowy smak Podhala

Kto raz spróbuje tego sera, nigdy nie pomyli jego smaku z niczym innym. Jest to typowy produkt regionalny, który swoją wyjątkową recepturą podbija resztę kraju. Charakterystyczny, lekko pikantny i słonawy smak uwielbiają nie tylko górale. Wytwarzany w 100% z mleka owczego lub z dodatkiem krowiego. Powstaje podczas ściśle kontrolowanego procesu pleśnienia bundza.

Gdzie najlepiej kupić różne rodzaje oscypków?

Tradycyjne oscypki mogą być produkowane jedynie w kilku gminach województwa śląskiego oraz w województwie małopolskim. Wszystkie rodzaje oscypków wytwarzane są w bacówkach. Jeśli zależy Ci na oryginalnym i niepowtarzalnym smaku, zdecydowanie należy wybrać się do bacówki w miesiącach letnich. Taka wycieczka to nie tylko niezapomniane widoki, ale gwarancja degustacji świeżych serów owczych. Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na częste wędrówki po Tatrach. Oscypki i inne rodzaje serów górskich można za to dostać bez problemu w naszym sklepie. Każdy amator doskonałego smaku znajdzie tu coś dla siebie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl